Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odblokowanie/blokowanie bootloadera programem SE Bootloader Unlocking Relocking
Autor Wiadomość
Xperiamaniek Offline
Dużo pisze
Zarejestrowani

Liczba postów: 466
Dołączył: Dec 2011
Reputacja: 11
Post: #1
Odblokowanie/blokowanie bootloadera programem SE Bootloader Unlocking Relocking
Siemka Forumowicze i Forumowiczki.

Dzisiaj wam pokażę nieco uproszczony sposób odblokowywania bootloadera oficjalną metodą od Sony, za pomocą programu SE Bootloader Unlocking Relocking. Programik ten został opracowany przez jednego z użytkowników forum xDa, guangnhut123 ale sam tutorial jest mój.

WSTĘP
Na wstępie radzę się dogłębnie zastanowić, czy chcemy w ogóle odblokowywać w naszej Xperii bootloader, ponieważ wiąże się to z pewnymi konsekwencjami:

1. Tracimy gwarancję, i Sony nie będzie już wspierać naszego telefonu w razie uwalenia, uszkodzenia i konieczności naprawy. Oczywiście, można ją z powrotem odzyskać, blokując bootloader ponownie, jednakże, tak czy siak, tracimy bezpowrotnie klucze DRM, w skutek czego, takie apki jak Track ID, nie będą nam już działać, nawet jeśli zablokujemy ponownie bootloader. Jest to zdaniem niektórych, największy minus oficjalnej metody.
2. Po odblokowaniu nie wolno aktualizować softa przez wifi, gdyż grozi to uwaleniem telefonu (czasami udaje się to naprawić, poprzez ponowne zablokowanie BL), także PC Companion i SUS/SMUS pokażą nam błędy. Jedyną opcją aktualizacji zostaje nam Flashtool.
3. Sony nie gwarantuje pełnej funkcjonalności telefonu z odblokowanym bootloaderem, oraz wgranym custom romem i kernelem. Należy mieć świadomość, że pewne funkcje mogą nie działać, lub może dojść do uszkodzenia telefonu, np. na skutek przegrzania. Jeśli zdecydujesz się na odblokowanie, musisz być świadom ryzyka, ponieważ jeśli uwalisz telefon na dobre, Sony nie ponosi za to odpowiedzialności.
4. Przed odblokowaniem bootloadera w Xperiach 2012 i nowszych, zaleca się zrobienie kopii zapasowej danych, znajdujących się w pamięci Sd card telefonu, takich jak aplikacje, zdjęcia, filmy czy muzyka, gdyż zostaną one utracone, ponieważ pamięć ta zostanie sformatowana podczas operacji odblokowania bootloadera.

Tyle wstępu. Przechodzimy do rzeczy. Potrzebne nam będą:
Flashtool - Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
SE Bootloader Unlocking Relocking – Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.

Najpierw instalujemy flashtoola. Posłuży on nam za podstawę do programu SE Bootloader Unlocking Relocking, ponieważ zawiera sterowniki do fastboota, które nam będą potrzebne. Jeśli mamy Xperię z 2011 roku, polecam wersję 0.7.1.0., lub 0.8.0.0. a jeśli 2012 i nowszą – to którąś z nowszych wersji. Po zainstalowaniu programu należy przejść do C;/Flashtool\drivers, i zainstalować sterowniki tam się znajdujące. Niektórzy twierdzą, że trzeba wsio jak leci zainstalować, ale dla mnie to bez sensu. Wystarczą sterowniki do fastboota, flashmode, no i oczywiście, do naszego modelu.
Gdy już wszystko zainstalujemy, ściągamy program SE Unlocking Relocking bootloader. Program jest w pliku .exe, ale nie trzeba go instalować, wystarczy odpalić. Program zawiera w sobie flashtoola, i można nim nie tylko łamać bootloader, i blokować go z powrotem, lecz także wgrać kernel, czy ftf z softem. Osobiście odblokowywałem na mojej Neo V mając już flashtoola zainstalowanego, ale możliwe, że sam SE Bootloader Unlocking Relocking + sterowniki od flashtoola by wystarczyły, jednakże, nie sprawdzałem tego, i aby nikogo w błąd nie wprowadzić, polecam „dla zasady” jednak zainstalować najpierw flashtoola. Nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się on jeszcze przydać.

Teraz idziemy na stronę Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.

Na pierwszej stronie jest opisane to co napisałem we wstępie, z tym że ja to w największym skrócie opisywałem, a na stronie jest pełny tekst, tyle że po angielsku. Oczywiście, osoby znające ten język, mogą sobie go przeczytać.
Gdy już wiemy co nam grozi, i jakie są skutki odblokowywania bootloadera, przechodzimy na dół strony, i wciskamy niebieski klawisz „start unlock the Boot loader”. Załaduje się nam kolejna strona, która nas akurat nie interesuje w tym momencie, gdyż jest tam instrukcja jak odblokować bootloader ale z użyciem CMD, więc przechodzimy na jej dół, i klikamy „continue”. Następna strona nas pyta, czy naprawdę jesteśmy pewni, że chcemy odblokować bootloader, klikamy „yes, I’m sure” i na następnej stronie potwierdzamy pola przy informacjach o utracie gwarancji i o tym, że Sony może żądać kosztów naprawy telefonu w razie awarii wynikłej z używania nieautoryzowanego oprogramowania, i klikamy „I accept. Na następnej stronie mamy 3 pola do wypełnienia.

Name – wpisujemy imię, może być obojętnie jakie.
IMEI lub IMEID albo IDID (w zależności od telefonu) tu wpisujemy nasz numer. Warto go zachować, gdyż jeszcze raz trzeba będzie go użyć w programie SE Bootloader Unlocking Relocking.
UWAGA:
Wpisujemy tylko 14 cyfr numeru IMEI, IMEID, bądź numeru IDID, jeśli ma więcej, ignorujemy je.
Adres e-mail: Tu wpisujemy nasz prawdziwy adres e-mail, albowiem na niego właśnie dostaniemy klucz odblokowujący.
Po wypełnieniu tych pól, klikamy „submit” i czekamy na przysłanie klucza odblokowującego od Sony.

Gdy już dostaniemy klucz, zapisujemy go sobie, a potem ściągamy programik SE Bootloader Unlocking Relocking, wypakowujemy go gdziekolwiek (może być nawet na pulpit), i odpalamy go. Pokaże nam się takie okno:
Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
OPIS PROGRAMU
A – Pole do wpisania IMEI, IMEIID, IDID
B – Pole do wpisania unlock kodu, który dostaliśmy od Sony na maila.
C – Klawisz uruchamiający odblokowanie bootloadera.
D – klawisz umożliwiający pobranie kodu odblokowującego bezpośrednio w programie
(Niestety, ostatnio Sony coś tam namieszało w swoich serwerach, i już się tego nie da zrobić, użytkownicy się skarżą, że zwiesza się program, a nawet cały komputer, i trzeba restart na sztywno robić, dlatego lepiej już go nie używać, tylko wypełnić formularz na stronie).
E – Pole wyboru kernela lub firmware do sflaszowania.
F – Pole w którym się pokazują logi z programu.
Oprócz tego, są jeszcze pola wyboru trybu fastboot/flashmode, klawisz rozpoczynający flaszowanie, a także 2 pola opcji, z których jedno się zaznacza przy ponownym blokowaniu bootloadera, a drugie przy flaszowaniu firmware, jak ktoś wipe chce zrobić.
Gdy już odpalimy program, pora na przygotowanie telefonu. Najpierw go wyłączamy, teraz podpinamy kabel usb do komputera, a dopiero potem do telefonu, z wciśniętym klawiszem, odpowiadającym za wprowadzenie telefonu w ryb fastboot.

UWAGA:
Zanim weźmiemy się za podłączanie telefonu w trybie fastboot, należy sprawdzić, który klawisz trzeba wcisnąć, by w tryb fastboot wprowadzić nasz model telefonu. I tak, dla np. Neo V a także innych Xperii z 2011 roku, to najczęściej klawisz menu, a dla Xperii z 2012 i nowszych, najczęściej któryś z klawiszy regulacji głośności.

Gdy już wiemy, który klawisz nasz model w tryb fastboot wprowadza, wciskamy go, i cały czas trzymając, wkładamy drugą końcówkę kabla do wejścia w naszej Xperii. Dioda powiadomień powinna nam się zapalić na niebiesko, co oznacza, że telefon został prawidłowo w tryb fastboot wprowadzony. Teraz kopiujemy nasz kod IMEI, do pola w programie, potem do następnego pola kopiujemy kod odblokowujący od Sony, i klikamy klawisz „Unlock BL”. Po chwili w oknie programu powinien się pojawić krótki log, informujący nas na końcu, że bootloader został pomyślnie odblokowany. Odłączamy telefon, i cieszymy się możliwością wgrania dowolnego softa, z dowolnym kernelem. :-D

PONOWNE ZABLOKOWANIE BOOTLOADERA.

Niestety, czasem trzeba w jakimś tam celu także zablokować już odblokowany bootloader. Program umożliwia tę operację, a jest ona bardzo prosta:
Odpalamy SE Bootloader Unlocking Relocking. Zmieniamy zaznaczenie w programie z fastboot na flashmode.
Podłączamy telefon w trybie flashmode. (najpierw musimy oczywiście, wiedzieć który klawisz wprowadza nasz model w tryb flashmode).
Następnie klikamy 2 razy na pole wyboru kernela lub firmware do flaszowania. Otworzy nam się folder programu. Wybieramy folder „firmwares” i zaznaczamy plik „Xperia_Relock_bootloader.ftf”, i klikamy na dole otwórz. Teraz w oknie programu mamy widoczną ścieżkę do tego pliku, zaznaczamy pole „relock BL”, i klikamy przycisk „flash”. Po chwili log w oknie programu poinformuje nas, że bootloader znów mamy zablokowany.

WAŻNE!!!
Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenie twojego telefonu. Pamiętaj, wszystko robisz na własne ryzyko, i na własną odpowiedzialność.

LG L7 II, Android 4.4.2, ROM: Stock, Root, CWM
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-20-2013 08:35:47 przez Xperiamaniek.)
08-12-2013 11:33:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości